Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Домашнє насильство
Тема насильства з кожним роком стає більш актуальною для сучасного суспільства, особливо гостро в останні роки себе проявило «домашнє насильство». Статистика вражає, від домашнього насильства в Україні потерпають сотні тисяч людей, водночас лише 10% з них звертаються по допомогу.
Наразі на розгляді в Сумському районному суді Сумської області перебуває кримінальне провадження відносно громадянина М., який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України ( Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.)
Справу призначено до розгляду на 9 -00год. 01 серпня 2019 року.
Справі присвоєно єдиний унікальний номер 587/1126/19
Головуючий суддя – Степаненко О.А.
Інформаційно: відповідно до обвинувального акту, громадянин М., 1993 року народження, мешканець Сумського району, не працюючий, раніше судимий за ч. 1 ст. 125 КК України (умисне легке тілесне ушкодження) та ч.3 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України ( замах на таємне викрадення чужого майна), обвинувачується у вчиненні дій, які виразилися в умисному, систематичному вчиненні фізичного та психологічного насильства відносно колишньої співмешканки, що призвело до фізичних, психологічних страждань та погіршення якості життя потерпілої.
Санкція ст. 126-1 КК України передбачає покарання громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Звертаємо увагу постраждалих на їх права та захист.
Постраждалими визнаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїми кривдниками, чи ні (наречені, подружжя, колишнє подружжя, мати, батько, діти, їх батьки, брати, сестри, нерідні батьки, опікуни, піклувальники, їхні діти, прийомні діти, діти-вихованці, інші родичі до двоюрідного ступеню зв’язку, особи, які спільно проживали або проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, їх діти та батьки) та особи, які проживають разом (будь-які інші родичі, люди, які пов’язані спільним побутом, мають спільні права та обов’язки).
Постраждалою дитиною визнається не лише та, яка зазнала домашнього насильства, а й свідок (очевидець) такого насильства.
У разі вчинення будь-якого виду домашнього насильства постраждалі мають право звернутися із заявою (повідомленням) як до органів поліції за місцем свого проживання (перебування), так і до виконавчих комітетів сільських і селищних рад, органів опіки та піклування, навчальних закладів (якщо постраждалі - діти), установ охорони здоров’я.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», внесенозміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також - для дітей. Тобто, кожна особа, що зазнала домашнього насильства, має можливість на повноцінний та всебічний правовий захист з боку держави, шляхом отримання безоплатного адвоката.
Постраждалі мають право одразу або в подальшому звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, за подання таких заяв до суду - судовий збір не сплачується.
Постраждалі мають право вимагати від кривдника компенсації витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла, яке винаймається з метою уникнення домашнього насильства, періодичних витрат на утримання, утримання дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника.